Kyselina mravenčí

Kyselina mravenčí, nebo také mravenčí kyselina, je známá především díky samotným mravencům, odtud i samotný název. O jakou kyselinu se vůbec jedná? Její přesný chemický název je kyselina methanová a její vzorec je CH2O2. Jedná se o velmi jednoduchou kyselinu, která se v přírodě vyskytuje hojně. Kromě mravenců jí mají také včely ve svém jedu, ale také kopřivy. Pokud se žahnete o kopřivu, tak je to právě proto, že obsahuje kyselinu mravenčí. Kyselina mravenčí má lehce leptavé účinky a je pálivá, to se lze ostatně přesvědčit velmi jednoduše.

Tato kyselina je využívána zvířaty a rostlinami především k obraně, organická těla rostlin a živočichů ji dokáží velmi snadno vyrobit, právě díky jejímu jednoduchému složení. Mravenci ji používají k naleptání své potravy, kterou pak mnohou mnohem snadněji pozřít, ale použijí ji také pro obranu. U včelího jedu má fukci látky, která vyvolá dočasnou paralýzu. Kyselina mravenčí může být všem užitečná i pro člověka, jedná se totiž o látku hojně využívanou nejen v chemickém průmyslu. Velmi často se používá k výrobě barviv. Dále se využívá v gumárenském a koželužském průmyslu, kde se s ní odvápňuje kůže. Kyselina mravenčí má silné redukční účinky. Možná využíváte kyselinu mravenčí i vy, je totiž také součástí mnoha přípravku k čištění vodního kamene, nalezneme ji nejčastěji u přípravků pro čištění WC. Kyselina mravenčí má stejný bod varu jako voda a pokud se nachází v potravinách, tak je její přítomnost obvykle zaznamenána ve složení. U potravin ji nalezneme pod specifickým označením E236. Jistě vás využití této kyseliny překvapilo, jedná se o užitečnou látku nejen pro zvířata a rostliny, ale i pro lidi. Zvířata ji ocení pro své obranné schopnosti a lidé zase v průmyslové výrobě, snadno se vyrábí a pro své účinky je nenahraditelná.

Hubení mravenců v bytě

Při potřebě vyhubení mravenců je dobré konatktovat profesionální firmu na likvidaci mravenců, tyto zásahy spadají pod dezisenkci.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>